Prosta spółka akcyjna (PSA) to najmłodsza postać spółki kapitałowej, która została wskazana w Kodeksie Spółek Handlowych. Można powiedzieć, że stanowi ona połączenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz tradycyjnej spółki akcyjnej. Jakie są najważniejsze cechy prostej spółki akcyjnej? Odpowiemy na to pytanie w poniższym artykule.
Zawiązanie Prostej Spółki Akcyjnej
Dział Ia Kodeksu Spółek Handlowych jasno określa zasady związane z powstaniem oraz funkcjonowaniem prostej spółki akcyjnej. Prosta spółka akcyjna może być utworzona przez jedną albo więcej osób, w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba że ustawa stanowi inaczej oraz nie może być zawiązana wyłącznie przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Dodatkowo akcjonariusze są zobowiązani jedynie do świadczeń określonych w umowie spółki oraz nie odpowiadają za zobowiązania spółki.
Umowę spółki można zawrzeć na dwa sposoby. Pierwszy sposób to wypełnienie wzorca umowy na portalu S24, prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W tym systemie umowę należy podpisać podpisem kwalifikowanym lub Profilem Zaufanym przez wszystkich założycieli. Drugim sposobem jest podpisanie umowy tradycyjnie – u notariusza, który sporządzi umowę zgodnie z zasadami obowiązującymi dla PSA, dodatkowo uwzględniając sugestie oraz potrzeby założycieli.
Kapitał akcyjny PSA, który musi zostać wniesiony przy zakładaniu spółki, wynosi co najmniej 1 zł jednak nie jest ujawniany w jej umowie. Akcje PSA nie mają wartości nominalnej, ale przekładają się na prawa członkowskie akcjonariuszy w spółce.
Funkcjonowanie Prostej Spółki Akcyjnej
Najważniejszym organem prostej spółki akcyjnej jest walne zgromadzenie. Składa się ono z akcjonariuszy, czyli osób które posiadają akcje spółki – są jej właścicielami. Jeśli jednak spółka jest jednoosobowa, w tym przypadku tylko założyciel wchodzi w skład walnego zgromadzenia.
Dodatkowo istnieje możliwość powołania rady dyrektorów, która łączy w sobie cechy zarządu oraz rady nadzorczej, prowadząc sprawy spółki oraz sprawując nadzór nad jej działalnością.
W skład rady może wchodzić nieograniczona liczba członków prowadząc tym samym do podziału dyrektorów na wykonawczych oraz niewykonawczych. Do zarządu lub rady dyrektorów mogą wejść zarówno akcjonariusze podpisujący umowę spółki, jak i osoby spoza tego grona, wskazane przez akcjonariuszy.
Rejestracja prostej spółki akcyjnej
Akcje PSA nie mają formy dokumentu i muszą być zarejestrowane w rejestrze akcjonariuszy w formie cyfrowej prowadzonej przez domy maklerskie lub notariuszy – nabycie akcji następuje w momencie wpisania akcjonariusza do rejestru akcjonariuszy.
Rozwiązanie spółki może wynikać m.in. z umowy spółki, decyzji akcjonariuszy czy ogłoszenia upadłości. Prostą spółkę akcyjną można rozwiązać na dwa sposoby tj. z przeprowadzeniem likwidacji lub bez przeprowadzenia likwidacji.
Podsumowanie
Prosta spółka akcyjna cieszy się znacznym zainteresowaniem w ostatnich latach. Niewątpliwie przyciąga zainteresowanych, ponieważ łatwiej jest założyć PSA niż klasyczną spółkę akcyjną oraz w przypadku konieczności łatwiej jest ją także rozwiązać. Chcesz założyć prostą spółkę akcyjną? Skontaktuj się z nami – Biuro rachunkowe Lublin.