Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to idealna forma prowadzenia biznesu dla osób, które chcą być niezależne oraz móc elastycznie gospodarować czasem pracy. W Polsce taki sposób zarabiania pieniędzy staje się coraz bardziej popularny, a osoby pracujące w oparciu o kontrakty B2B czy jako założyciele jednoosobowej działalności gospodarczej cenią sobie swobodę decyzyjną oraz finansową. Co więcej, otwarcie JDG nie należy do skomplikowanych i nie wymaga wieloaspektowych procedur prawnych czy dużego kapitału początkowego. Jak otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą? Zacznijmy od początku…

 

Kto może otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą, skupimy się na równie ważnym aspekcie, czyli odpowiedzi na pytanie, kto może ją otworzyć.

Jednoosobową działalność gospodarczą może założyć praktycznie każda pełnoletnia osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że musisz być osobą dorosłą i nie być ograniczonym w prawach ze względów prawnych czy zdrowotnych. Otwarcie JDG to rozwiązanie, na które chętnie decydują się:

 • Absolwenci, czyli osoby, które niedawno ukończyły szkołę średnią czy studia i chcą rozpocząć własny biznes zamiast podejmować tradycyjną pracę na etacie.
 • Profesjonaliści i specjaliści, jak programiści, graficy, konsultanci, prawnicy, lekarze, którzy chcą pracować na własny rachunek.
 • Artyści i twórcy, rzemieślnicy, pisarze, muzycy, którzy chcą zarządzać własną karierą artystyczną lub twórczą.
 • Handlowcy, czyli osoby chcące prowadzić działalność handlową, otwierające sklepy internetowe lub stacjonarne.
 • Osoby zmieniające karierę, szukające zmiany zawodowej, które chcą wykorzystać swoje dotychczasowe doświadczenie lub pasje w nowym przedsięwzięciu biznesowym.
 • Freelancerzy, czyli osoby pracujące w modelu freelancingu, na przykład w branży IT, marketingu, copywritingu, które chcą sformalizować swoje usługi.
 • Osoby poszukujące dodatkowego źródła dochodu, którzy już pracują na etacie, ale chcą uruchomić własną działalność jako dodatkowe źródło dochodu.

Należy przy tym pamiętać, że w niektórych branżach mogą być wymagane dodatkowe kwalifikacje lub licencje (na przykład w przypadku działalności regulowanych, jak usługi medyczne czy prawne). Ponadto, osoby z obywatelstwem spoza Unii Europejskiej mogą potrzebować dodatkowych zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w poszczególnych krajach.

Jak otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą? Krótki przewodnik

Otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce obejmuje kilka kluczowych kroków i wymaga podjęcia ważnych decyzji, dotyczących sposobu prowadzenia biznesu.

 1. Po pierwsze, musisz zdecydować, jaką formę opodatkowania wybierzesz dla swojej działalności. Możliwości to między innymi podatek liniowy, skala podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
 2. Następnym krokiem jest rejestracja firmy. Możesz to zrobić elektronicznie przez stronę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wymagane będzie wypełnienie formularza CEIDG-1, w którym podajesz dane osobowe, adres działalności, PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) oraz inne informacje związane z firmą.
 3. Po zarejestrowaniu działalności musisz zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli jesteś nowym przedsiębiorcą, przez pierwsze 30 miesięcy możesz korzystać z preferencyjnych stawek ubezpieczenia.
 4. Choć nie zawsze jest to wymagane, zaleca się otwarcie osobnego konta bankowego dla potrzeb działalności gospodarczej. Ułatwia to zarządzanie finansami firmy. Musisz także zadecydować, czy będziesz prowadzić księgowość samodzielnie, czy zdecydujesz się na współpracę z biurem rachunkowym. Twoje obowiązki księgowe będą zależeć od wybranej formy opodatkowania.
 5. Upewnij się, że twoja działalność przestrzega wszelkich przepisów bezpieczeństwa, branżowych, zdrowotnych i innych, które mogą mieć zastosowanie w jej przypadku.
  Po formalnym uruchomieniu działalności, możesz skupić się na rozwoju biznesu, marketingu oraz budowaniu sieci kontaktów.

Pamiętaj, że proces zakładania JDG może się nieco różnić w zależności od specyfiki Twojej działalności oraz aktualnych przepisów prawnych. Warto zasięgnąć porady prawnej lub księgowej, aby upewnić się, że wszystkie kroki są wykonane poprawnie. Jeśli potrzebujesz pomocy i zastanawiasz się, jak otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą, skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy w kwestiach księgowych oraz finansowych.

Dowiedz się więcej o naszej ofercie na otwarcie JDG.

Podsumowanie

Jednoosobowa działalność gospodarcza ma wiele zalet, które sprawiają, że jest atrakcyjną formą prowadzenia biznesu, zwłaszcza dla indywidualnych przedsiębiorców. Otwarcie tego typu działalności może być atrakcyjną opcją w wielu wykonywanych profesjach, których wykonawcy chcą uzyskać niezależność finansową i zawodową. Warto jednak pamiętać, że jej prowadzenie wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, takimi jak pełna odpowiedzialność finansowa, potencjalne ryzyko biznesowe czy konieczność samodzielnego zarządzania wszystkimi aspektami firmy. Ważne, aby wszelkie decyzje związane z założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej były przemyślane, a w razie konieczności także skonsultowane ze specjalistami w tej dziedzinie.