Pełna księgowość to jedna z metod rejestrowania operacji gospodarczych, szczególnie ceniona przez większe przedsiębiorstwa ze względu na swoją precyzyjność i dokładność. Choć prowadzenie ksiąg rachunkowych może wydawać się trudne, należy pamiętać, że w niektórych przypadkach jest to wymóg prawny a im szybciej uda się zrozumieć jej zasady, tym sprawniej można zarządzać firmą.

Prowadzenie pełnej księgowości

Pełna księgowość wymaga prowadzenia dodatkowych rejestrów i ewidencji oprócz tych znanych z uproszczonej księgowości. Te dodatkowe zapisy pozwalają na śledzenie m.in. zmian w majątku przedsiębiorstwa, rozliczeń z kontrahentami i przepływów pieniężnych. Do podstawowych dokumentów prowadzenia pełnej księgowości zaliczyć możemy:

  • dziennik;
  • konta księgi głównej;
  • konta księgi pomocniczej;
  • zestawienie obrotów i sald w księdze głównej;
  • zestawienie sald na kontach pomocniczych;
  • wykaz składników pasywów i aktywów.

Podmioty zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości

  • Spółki kapitałowe:
    • Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.)
    • Spółki akcyjne (S.A.)
    • Proste spółki akcyjne (P.S.A.)
  • Spółki osobowe:
    • Spółki komandytowe
    • Spółki komandytowo-akcyjne

Niezależnie od formy prawnej, niektóre podmioty są zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości na podstawie specjalnych przepisów, np. organizacje non-profit, które spełniają określone kryteria, jednostki budżetowe, jednostki funkcjonujące na zasadach prawa bankowego czy jednostki działające na zasadach działalności ubezpieczeniowej i inne.
Ponadto pełną księgowość muszą prowadzić wszystkie osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, jeśli ich przychody netto za poprzedni rok przekroczyły równowartość 2 000 000 euro w złotych. Co roku ten limit jest przeliczany na złote według kursu NBP z dnia 1 października danego roku. Na rok 2024 limit ten wynosił po przeliczeniu 9. 218.200 zł.

Alternatywy dla pełnej księgowości

W przypadku gdy nie obowiązują wymogi związane z prowadzeniem pełnej księgowości można wybrać inne sposoby ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w firmie. Do wyboru są takie opcje jak Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów, Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz Karta podatkowa. Należy jednak pamiętać, że karta podatkowa od 1 stycznia 2022 r. została „zamrożona” a więc nie można już wybrać jej jako formy opodatkowania, ale podatnicy, którzy korzystali z niej w dniu 31.12.2021r. mogą kontynuować rozliczanie na jej zasadach.

Podsumowanie

Prowadzenie pełnej księgowości jest niewątpliwie wymagającym zadaniem, jednak przynosi ono liczne korzyści dla przedsiębiorstwa. Zapewnia precyzyjne i szczegółowe dane finansowe, które są niezbędne do podejmowania świadomych decyzji biznesowych, a także do spełnienia wymogów prawnych. Choć wymaga to większego zaangażowania i inwestycji w zasoby ludzkie lub technologiczne, efekty w postaci lepszego zarządzania finansami i zgodności z przepisami są tego warte.
Jeśli Twoja firma jest zobowiązana do prowadzenia pełnej księgowości, warto jak najszybciej zrozumieć jej mechanizmy i zasady. Dzięki temu nie tylko ułatwisz sobie codzienne zarządzanie finansami, ale także zminimalizujesz ryzyko błędów i problemów związanych z rozliczeniami. Pamiętaj, że profesjonalne wsparcie w postaci doświadczonych księgowych może znacznie usprawnić cały proces. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą, którą proponuje biuro rachunkowe Lublin.

 

Przeczytaj więcej:

Post a comment

Your email address will not be published.